Berryho stránky

Vítám vás na Berryho Místečku

Eragon aneb kopie filmů

Eragon má pro mě jednu, zato ovšem zásadní slabinu. A tou je jasně šablonovitý děj, který má naprosto stejnou strukturu jako první díl Hvězdných válek – myslím ten díl, který byl jako první natočený (takže pokud člověk viděl Hvězdné války, tak už zhruba ve čtvrtině filmu tuší, jak to celé bude probíhat a jak to dopadne). Považte sami.

Zemi sužuje temný král, který kdysi býval dračím jezdcem. Kdysi, zaslepen touhou po moci, zradil a povraždil téměř všechny své druhy (ostatní dračí jezdce) a od té doby neomezeně vládne světu. Jeho posluhovačem je tajemný stín Durza (Ve hvězdných válkách máme rytíře Jedi, císaře a Darth Vadera – podstata je však naprosto stejná.)

Eragon - scéna z filmu

Mladý farmářský učedník Eragon najde při lovu podivný předmět. Po krátké době zjistí, že našel dračí vejce a z něj se vylíhla malá dračice. Záhy najde člověka jménem Brom, který zná legendu o dračích jezdcích a dozví se, že je poslední nadějí Vardenů (odpůrců temného krále) na záchranu světa. A Vardeni na něj samozřejmě už drahnou dobu čekají skrývajíc se v dobře ukryté pevnosti v horách. (Takže tu máme malého Skywalkera, který se od mistra Kenobiho dozvídá podrobnosti o řádu Jediů. Dokonce tu máme i povstalce bojující partyzánským způsobem proti všeobecné nadvládě).

A můžeme dál. Eragon se postupně učí, jak být dobrým dračím jezdcem, v jednom ze souboji s Durzou je zabit Brom. (Samozřejmě, i mistr Kenobi zahyne za zcela stejných okolností jako Brom).

No a nakonec samozřejmě vše dobře dopadne. Eragon jako dračí jezdec dovede povstalce k vítězství. Je to však dílčí vítězství, které je jakoby předzvěst dalších válek a bojů. (On i Luke Skywalker nakonec Hvězdu smrti zničí, ale válku tím spíše rozpoutá než ukončí.)

A nechybí tu najednou něco? Co třeba princezna Leia? Tak ta je v Eragonovi taky, ačkoli si momentálně nevybavuji její (zřejmě nedůležité jméno).

Takže člověku nakonec přijde, že kouká na Hvězdné války v jiných kulisách. Navíc poněkud hůře zpracované, protože už zhruba po dvaceti minutách jsem se koukal, jak dlouho to ještě bude trvat. Nejroztomilejší částí filmu je tak jen malá, právě vylíhnutá dračice, kterou byste si kvůli očím začali klidně pěstovat jako domácího mazlíčka. A druhou pozitivní věcí je délka filmu, která se pohybuje kolem devadesáti minut. A to se dá ještě zkousnout, ačkoli existuje spousta lepších činností, které lze za devadesát minut stihnout.

                                                                                                Zdroj:http://www.milantesar.net/

 
Vítám vás na berryho místečku